Kumaş Nedir?

Kumaş Nedir?

Kumaş, Tekstil liflerinin düzgün bir yüzey ve değişmez kalınlıkta ince bir doku oluşturacak şekilde bir araya getirilmesiyle elde edilen her tür yapıya kumaş denir.

Pamuk, yün, ipek, keten vb. maddelerden elde edilir. Kumaş dokuma veya örme metodu ile üretilir.

Ürünü oluşturacak malzemenin başında kumaş gelir. Seçilen kumaş üründe kullanılacak yardımcı malzemenin teknolojik açıdan uyumlu olması gerekir.

Kumaş özellikleri, kumaşı oluşturan ipliklerin ham madde kompozisyonu,iplik cins ve numaraları,bükümleri,boyutları,gramaj,iplik sıklıkları,renk ve desen parametreleri ile belirlenir.

Kumaş, tekstil liflerinin düzgün bir yüzey ve değişmez kalınlıkta ince bir doku oluşturacak şekilde bir araya getirilmesiyle elde edilen her tür yapıya verilen genel addır. Kumaş, yapay veya doğal elyaflar başta olmak üzere değişik malzemelerden elde edilebilir. Kumaşlar üretim tekniğine göre; dokuma, örme veya dokusuz yüzey (nonwoven) şeklinde sınıflandırılır. Kumaşların özellikleri, yapımında kullanılan elyafa ve onlara uygulanan işleme bağlıdır.

Kumaşlar elde edildikleri elyafın özelliklerini gösterirler. Pamuk lifinden elde edilen kumaşın özellikleri: teri emen hava alan bir yapıda iken, yün lifinden üretilen kumaş; sıcak tutan ve kuru hissettiren bir yapıya sahip olacaktır. Karışım kumaşlar yani birden çok elyaf türünün bir araya gelerek oluşturduğu, bir lifin kumaştaki oranının yüzde yüz olmadığı kumaş türleri ise karıştırılan liflerin ortak özelliklerini gösterecektir.
İnsanlık tarihi boyunca kullanılan doğal lifler ipek, pamuk, yün ve ketendir. Daha sonra rayon, naylon, akrilik ve polyester içeren yapay elyaflar üretilmiştir. Kumaşlar, sırt çantaları, kıyafetler, çadırlar, ağlar, bayraklar, balonlar, paraşütler, yelkenler, halılar ve havlular gibi hayatımızın her alanında birçok öğenin oluşturulmasında kullanılır. En son bulunan veya icat edilen yapay elyaf ise 1993 yılında ağaç hamurundan üretilen lyocell olmuştur.

Kumaş Nasıl Oluşur

Birbirlerine dik ve paralel konumda bulunan ipliklerin birbirlerinin altından üstünden geçirilmesi ile kumaş oluşturulur. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesidir.

Bu alanda yapılmış en büyük yenilik Leonardo da Vinci’nin icadı (1490), olan mekiğin kullanılmasıydı. Bu metot’ta atkı iplikleri mekik içindeki bir çubuk üzerinde sarılıdır. Zincir belirli aralıklarda ipliklerin yerini değiştirip iplikleri birbirlerinden uzaklaştıklarında, dokumacı açılan kanala bir kenarından diğer kenarına mekiği geçirir, daha sonra iplikler tersi yönde birbirinden uzaklaşır. Dokumacı yeniden mekiği bir uçtan diğer kenara kadar geçirir. Bu işlem sürekli devam eder.

Bir yanıt yazın

Yardım ister misiniz?

Sepetiniz boş :(